Ze světa schodů

Ze světa schodů

Dřevěné schodiště a jejich údržba

Stejně jako u dřevěných schodů i u nábytku z masivního dřeva je důležitá údržba. Než se ale začneme bavit o údržbě schodiště, musíme také zmínit, že důležitou roli hraje

Dřevěné schody a jejich údržba

 

Stejně jako u dřevěných schodů i u nábytku z masivního dřeva je důležitá údržba. Než se ale začneme bavit o údržbě, musíme také zmínit, že důležitou roli hraje zdravé vnitřní klima obytného prostoru. Nejenom teplota, ale také vlhkost ovlivňuje  životnost dřevěných schodů. Ideální pokojová teplota  se pohybuje mezi 18 – 20°C při relativní vlhkosti 50 – 60%. Pokud vystavíme  dřevěné schody rozdílným teplotám a vlkhosti vzduchu, hrozí nám vznik povrchových trhlin. V naší nabídce naleznete různé povrchové úpravy, mezi kterými jsou velké rozdíly.

Lakované dřevěné schody

Moderní lakované povrchy se vyznačují nepřekonatelnou odolností proti opotřebení a dlouhou životností. Dvousložkové transparetní laky které používáme vytváří velmi tvrdý povrch odolný proti nečistotám a také odolává mnohem více vlhkosti. Mějte ale na paměti, že poškození lakovaného povrchu vyžaduje kompltetní renovaci větší plochy a proto zamezte vnášení nečistot na schodiště a doporučuje se nevstupovat ve venkovní obuvi.

Čištění

Na údržbu lakovaných povrchů používáme zpravidla suchý nebo vlhký hadr. Dřevěné schodiště je možné také vysávat. Nikdy nepoužíváme mokré hadry. I při použití vlhkého hadru hned sestřeme přebytečnou vodu suchým hadříkem. Také nikdy nepoužíváme tekutý písek, kyseliny nebo jiné leptavé čistící prostředky, které by mohli povrch schodiště poškodit. Při větším znečištění je možné použít šetrné jarové prostředky nebo přírodní mýdla dostatečně rozředěná vodou.

 

Dřevěné schodiště s porchem olej a vosk

Povrchová úprava přírodními oleji a vosky dovoluje dřevěným schodům více dýchat a uchovává si svůj přírodní vzhled. Oproti lakování je povrch při použití olejů a vosků mnohem méně uzavřen a dřevěné schodiště může absorbovat vlhkost a opět ji postupně uvolnit a tím vytváří zdravé klima v interiéru. Voskované a olejejové porvchy jsou navíc antistatické, což znamená, že odpuzují prach a špínu. Při správné údržbě vypadají dřevěné schody stále jako nové i po delším používání. Další obrovskou výhodou je možnost drobných oprav bez znatelných okrajů.

Čištění

Platí zde stejný postup jako u lakovaných povrchů. Ideálně suchým nebo vlhkým hadrem a přebytečnou vodu co nejdříve utřít. Na silně znečištěný porvch dřevěných schodů je možné použít čistící přípravky například Vosková údržba a čistící prostředek od firmy Osmo Color. Dřevěné schody s olejovým povrchem je nutné pravidelně olejovat. Doporučený interval je jednou za rok například pomocí Tvrdého voskovacího oleje do firmy Osmo.

 

 

Publikováno v sekci Magazín